BAŞKAN KELEŞ: SAKARYA'NIN SORUNLARINI CANLI YAYINDA TARTIŞALIM

BAŞKAN KELEŞ: SAKARYA'NIN SORUNLARINI CANLI YAYINDA TARTIŞALIM
18 Eylül 2021 - 10:36

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “AK Parti milletvekilleri, il başkanı ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanıyla canlı yayına çıkalım, Sakarya’nın tüm sorun ve sıkıntılarını konuşalım” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, gündemi meşgul eden konuları değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. Parti binasında düzenlenen toplantıda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Geçtiğimiz günlerde yurttaşlarımızdan ve esnaflarımızdan gelen yoğun şikayetler üzerine Unkapanı Meydanı’nda esnafımızın, minibüsçülerimizin ve halkımızın sorunlarını dinledik.
6 ay içerisinde bitirileceği söylenen Unkapanı Meydanı tam 1 yılı aşkın bir sürede tamamlanamadı. Neden bitirilmedi? Sözleşmenin fesih edildiği açıklandı. Peki burada Büyükşehir Belediyesinin bir zararı olacak mı? Bir kaybı olacak mı? Yeni ihale ile önceki ihale arasında ne kadarlık fark olacak?
AKP il başkanı açıklama yapıyor ve bizi kamuoyunu yanlış yönlendirmekle suçluyor. Sayın Tever, Sakarya’da tarımdan, turizme, sağlıktan, şehir içi trafiğe kadar onlarca sorun var. Halkın haklı taleplerini dile getirmek mi, kamuoyunu yanlış yönlendirmek” dedi.
AKP’nin 19 yıl Genel iktidar, 20 yılı aşkın süredir de yerelde iktidar olduğunu dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Yıllardır Sakarya’yı siz yönetiyorsunuz. Yurttaşlarımız bize ana muhalefet görevini verdi. Şimdi Yurttaşlarımız adına AKP İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanına soruyorum;
SAKARYA’DA SAĞLIK HİZMETLERİ YETERSİZ
1-Sakarya’da yurttaşlarımız yoğun bakım için Yalova’ya, Bolu’ya, Gebze’ye, İstanbul’a tedavi olmak için gidiyor. Sağlık alanındaki hizmet eksik ve yetersiz.
Hasta yatak kapasitesi, ülke ortalamasının çok gerisinde hatta 81 ilin sonlarında kaldı. 2015 yılından beri Sakarya’ya 1.000 yataklı hastane yapılacak sözünü tekrarlayıp duruyorsunuz. Sözde hastanenin proje ihalesini büyük müjde diye kaç kez ilan ettiniz. Hastaneyi yaptınız da elinizi tutan mı oldu?
31.12.2020 bitirilecek denilen ve günlerce reklam yaptığınız 250 yataklı Acil Durum ve Yoğun Bakım Hastanesine ne oldu? Bu hastanenin yeri ve kapasitesi 100 yataklı ve Orman Bölge Müdürlüğü bahçesine yapılacak denilerek değiştirildi. Acil Durum ve Yoğun Bakım Hastanesi yapılacak diyerek halkımızın aklıyla oynamaya çalışanlar bu hastane tamamlandı mı? Yapıldı da bizim mi haberimiz olmadı?
Uzun yıllardır bitirilmesi beklenen üzerindeki tabelada 25.02.2021 tarihinde bitirilmesi gereken ToyotaSa Hastanesi’nde durum nedir, ne zaman halkımızın hizmetine açılacaktır.
DEPREM KONUSUNDA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMADINIZ
2-1943-1967-1999 depremlerini yaşamış olan ve çok yakında da yaşayacağımız büyük bir deprem için Sakarya’da ada bazlı dahi yerinde kentsel dönüşüm yapılmadı, hasarlı bina sorununu çözdünüz de bizim mi haberimiz olmadı?
3-2010 yılında başlanılan Arifiye-Karasu demiryolu yatırımı durduruldu. Bu projenin akıbeti ne olacak? Bu projeyle ilgili Sayıştay raporunda devletin ne kadar zarara uğradığını kamuoyuna açıklayın.

SGK KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI NE ZAMAN BİTECEK, ÇALIŞMALAR PROJEYE UYGUN MU DEVAM EDİYOR
4-2020 yılı Ekim ayında çalışmalara başlanan ve ihalesinde 240 gün içerisinde bitirilmesi gereken SGK Köprülü Kavşağı ilan edilen tarihin üzerinden çok zaman geçmiş olmasına rağmen hala tamamlanamadı.
SGK Kavşağı projesi ihale aşamasındayken SATSO Başkanı Akgün Altuğ haklı bir ikazda bulunmuştu ve belediye başkanına bir çağrıda bulunarak süresi içerisinde bitirin, aksi halde bölge esnafı mağdur olacak demişti. Ancak tamamlanamadı ve Unkapanı Meydanındaki esnaf gibi bu bölgede de esnaflarımız mağdur edildi.
Belediye Başkanı ve İl Başkanı SGK Köprülü Kavşağı ne zaman bitirilecek açıklasın.
SGK Kavşağı Projeye uygun mu yapılıyor yoksa projenin dışına çıkıldı mı?” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“22 YAYLAMIZ VAR HİÇBİRİ TURİZME AÇILAMADI
5-Tarım politikalarından bahseden Büyükşehir Belediye Başkanı, 146 dönüm mutlak tarım arazisini sanayi alanına dönüştürürken imza veriyor ama her gün tarımı anlatıyor.
6-22 tane yaylası olan, binlerce dönüm tarım arazisi olan Sakarya’da tarım ve turizmle ilgili ne yaptınız, anlatın dinleyelim.
TARIMDA ÜRETİM YOK EDİLİYOR
7-Şekerpancarı üretim merkezlerinden biri olan Sakarya’da bir kg şekerpancarı üretilmiyor. Patates ve soğan yine öyle.
Şimdide çıkıp Sakarya’da KENEVİR üreteceğiz, LAVANTA üreteceğiz,  işleyip satacağız deniliyor. Önce var olan tarımsal üretime sahip çıksaydınız?  Sakarya’nın en kıymetli değerlerden olan Adapazarı Şeker Fabrikasını satanlar ne tarımdan ne de üretimden bahsetmesin.
8-Geyve İhsaniye taş ocağını işletenler köyün altını oydular. Hani siz çevreciydiniz 18 yıldır neden ses çıkarmadınız?
9- SASKİ tarafından Taraklı’da Milyonlarca lira harcanarak sadece temeli atılan atıksu arıtma tesisinin akıbeti ne oldu. Temeli atılan atıksu arıtma tesisi kaderine mi terk edildi. Bu tesis niye çürümeye terk edildi.  Bu konuda da bir zahmet bir açıklama yapın.
10-Karasu’da sahil bandında yapılan imar düzenlemelerinde kimlere rant sağlandı? Kimler burada zengin oldu? Açıklayın yurttaşlarımız bilmek istiyor.
11-Karasu’daki 2 bin 200 dönüm alanı ZEMİN BOZUK diyerek yatırımdan vazgeçen BMC’ye verilen milyarlarca hibe için de bir şeyler söylemek ister misiniz? Tank Palet Fabrikası satılmadı kiraya verildi diyenlere milyon dolarlar karşılığında TOSYALI HOLDİNG’e devir edilirken sesiniz niye çıkmadı?
12-Serdivan AVM ve CADDE 54 için Sakarya halkına ait olan yeşil alanları Serdivan Belediyesi birilerine peşkeş çekerken sesinizi çıkartamadınız. Serdivan Belediyesinin sağladığı özel imkanlar dahilinde birilerine ticari çıkar sağlandı mı?
13-ŞELALE PARK için harcanan 14.000.000TL’ye rağmen yarım kalan işler müteahhit tarafından bitirilmemesine rağmen belediye tarafından proje neden teslim alındı. Halkın gözünü boyamak için biran önce açalım mantığıyla mı bu teslim gerçekleşti. Bu kadar para harcanarak yapılan park niye kiraya verilmeye çalışıldı?
14-Erenler-Küpçüler mevkiinde yani Bim Deposunun arkasında Sakarya Nehiri’ne 100 mt mesafeye yıllarca kimyasal akıtanlar niye bulunamadı, hala niye akıtılmaya müsaade ediliyor?
15-Saski’nin milyarlar harcanan HES projesi ne oldu?
16-Büyükşehir yasasıyla bünyenize geçen köy meraları ve köylere ait taşınmazları niye satıyorsunuz?
17-1.000.000 TON ASFALT attık diye reklam yapanlar birazda köylerimizi ziyaret etmelerini rica ediyoruz. Köylülerimizin sizlere çok çok selamını getirdiğimizi de buradan söylemek istiyorum.
Sayın Tever ve Büyükşehir Belediye Başkanı; Bunları açıklayın.
Her söylediğimiz sözün ardındayız, tekini dahi yalan diyemezsiniz. Siyaset yapın evet ancak hamaset ve yalanı terk edin. Benzeri hatırlatma ve ikazlarda bulunduk, bugün gördük ki ikazlar hiçbir işe yaramamış.”
Başkan Keleş, AKP İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vekilleri, Sakarya’nın sorunlarını canlı yayında tartışmaya davet ederek;
GELİN CANLI YAYINDA TARTIŞALIM
Son olarak AKP İl Başkanı Tever’e bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu şekilde basın üzerinden fikir beyan etmek yerine buyurun 4 Milletvekiliniz, Büyükşehir Belediye Başkanınız ve siz, bende Grup Başkan Vekilimiz ile canlı yayında bir araya gelelim. Bu şekilde hem birileri basını tehdit etmemiş olur, hem de birbirimizin gözünün içine bakarak Sakarya’nın sorun ve sıkıntılarını konuşur, neler yapılması gerektiğini istişare etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum