Rusya, Ukrayna, NATO, Rusya-Ukrayna Savaşı
Reklam
Reklam
Reklam

Ateş kesilmiyor!

Rusya işgalinin faturası ağırlaşırken Kremlin, “Bundan sonra ne olacağı Kiev’e bağlı" diyerek Zelenski’ye topu attı. ‘Savaşa girmeyiz’ diyerek Ukrayna’ya silah yığan NATO ve ABD ise yayılmaya devam edecek.

Ateş kesilmiyor!
05 Mart 2022 - 20:42 - Güncelleme: 05 Mart 2022 - 21:10

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin 9’uncu gününde çatışmalar hız kesmeden devam etti. Rus birliklerinin üç cepheden sürdürdüğü saldırılarda yine çok sayıda sivil ölümleri yaşandı.

Ülkenin orta kesiminde Dinyeper Nehri kenarında yer alan Zaporijya’daki çatışmalar sonrasında nükleer santral sahasında çıkan yangın büyük korku yarattı. Rus ordusunun eline geçen santraldaki yangın da kısa sürede söndürüldü ancak halk tedirgin.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, ‘‘Rus ordusu Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırdı. Rus tankçıları, nereyi vurduklarını iyi biliyordu. Çernobil’den 6 kat büyük bir felaket olabilirdi. Bu bir terördür’’ dedi.
 

NE OLACAĞI KİEV’E BAĞLI

Rus birliklerinin ilerleyişi devam ederken Moskova’dan yapılan açıklamada ise ‘‘Bundan sonra ne olacağı Ukrayna’nın tavrına bağlı’’ denildi. İkinci tur görüşmelerin ardından Ukrayna’dan bir yanıt beklediklerini açıklayan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Moskova’nın Ukrayna’da devam eden savaşta ‘çözümü nasıl gördüğünü’ karşı tarafa ilettiğini ve bundan sonra ne olacağının Ukrayna’ya bağlı olacağını dile getirdi. Kiev ile hiçbir belge üzerinde anlaşmaya varılmadığını kaydeden Peskov, insani koridor kurma konusunda mutabık kalındığını belirtti ancak ateşkes işareti olmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dünyaya ilişkileri normalleştirme çağrısında bulundu. Komşu ülkelerle ilişkilerin bozulmasını istemediklerini aktaran Putin, önceki akşam Rusya Güvenlik Konseyi yetkilileriyle yaptığı toplantıda da ‘‘Özel askeri harekât takvime ve plana uygun olarak ilerliyor. Belirlenen tüm görevler başarıyla tamamlanıyor’’ dedi.

UÇUŞA YASAK BÖLGE OLMAZ

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte, NATO’ya Ukrayna’da uçuşa yasak bölge uygulama çağrısının sorumsuzluk teşkil ettiğini ve ittifakı Rusya ile doğrudan çatışmaya sürükleyebileceğini söyledi. Başkent Vilnius’ta açıklamada bulunan Simonyte, ‘‘NATO’nun şimdi askeri çatışmaya dahil olmasına yönelik tüm teşviklerin sorumsuzluk olduğuna inanıyorum’’ dedi.

NATO HİÇ DURMUYOR

Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi’ninde ‘Ukrayna’nın yanındayız’ mesajı verildi. NATO’nun Doğu Avrupa ve Orta Avrupa’daki uzun vadeli mevcut planlarının ele alındığı toplantıda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Doğu Avrupa’da savunma kapasitesini artıracaklarını dile getirdi, “Üyelerimize herhangi bir saldırıya müsaade etmeyeceğiz” dedi.

NATO müttefiklerinin Rusya’ya benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladığını kaydeden Stoltenberg, “NATO çatışmanın bir parçası değil. Rusya ile çatışma istemiyoruz. Avrupalı Müttefikler ve Kanada’nın İttifak’ın doğu kısmında daha fazla varlık göstermelerini de memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Zirve öncesinde Stoltenberg ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da NATO’nun savunma amaçlı bir ittifak olduğunu ileri sürerek “Biz çatışma istemiyoruz. Ama çatışma bize gelirse buna hazırız" ifadelerini kullandı. “NATO topraklarının her santimetrekaresini savunacağız” diyen Blinken, NATO’nun geleceği için hazırlıklar yaptıklarını ifade ederek, son haftalardaki olayların ittifakın geleceği hakkında işaret verdiğini söyledi. Toplantıda NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya’nın dışişleri bakanlarıyla AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de katıldı. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Volodimir, Zelenski’nin ülkeden ayrıldığını ve şu anda Polonya’da olduğunu ileri sürdü. Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukraynalı lider ile görüştü. KAYNAK...BİRGÜN

YORUMLAR

  • 0 Yorum